teisipäev, 11. märts 2008

Kalle Kulbok: vabaduse hauasammas tõuseb

Olen hääletoruks ja edastan Kalle Kulboki pöördumise seoses sambaga.

Pöördumine:

Sel aastal möödub 800 aastat ajaloolisest sündmusest, mida kirjeldab Läti Hendriku Liivimaa kroonika:
...tapsid, keda nad leidsid, hommikust õhtuni, nii nende naisi kui lapsi ja kolmsada Sakala maakonna parematest meestest ja vanematest, peale selle lugematuid teisi, kuni tapjate väsinud käed ja käsivarred juba jõuetuks jäid suurest rahva mõrvamisest.


Tollaste ristirüütlite järeletulijad ja mõttekaaslased on otsustanud seda ajaloolist sündmust tähistada suure klaasist risti rajamisega Tallinna peaväljakule, mida hilisemate sündmuste kontekstis on hakatud nimetama küll erinevate nimetustega, ent millest kõige tuntumaks saab ilmselt VABADUSE HAUASAMMAS.

Ent 1208-1227 aasta sündmusi võib vaadelda ka meie muistsete esiisade heroilise vabadussõjana ristitoojate vastu. Kuigi see sõda ei lõppenud võidukalt ja tõi kaasa pea 700-aastase orjaöö, väärib muistne vabadusvõitlus siiski meenutamist ja tähistamist.

Suur osa eestlastest on jäänud truuks esiisade aadetele ja loodususule. Väga paljusid häirib tänaste ristirüütlite vaimne pealetung, olgu selleks siis hiiliv usuõpetuse sisseviimine koolidesse, riiklike struktuuride kaplaniseerumine või eelnimetatud ristikujulise Vabaduse Hauasamba rajamine.

Mõistlik oleks 800 aasta taguseid sündmusi tähistada ka väärikamalt, kui seda on suure klaasristi rajamine. Teen ettepaneku kutsuda kokku juubelikomisjon, kes esimese vabadussõja sündmuste meenutamisele sobiliku väljundi leiaks ning ka vastava sümboolika ja programmi kehtestaks.

Ärgem oodakem, et keegi teine selle meie eest ära teeb! Andkem igaüks oma panus selle ettepaneku realiseerimiseks!

Kalle Kulbok,
kuningriiklane, haldjausuline
Tartus, 7. märtsil 2008
kalle[at]royal.tartu.ee
kõnetraat 5184415--------------------------------------------------------------------------------

Logo konkurss:

Kuulutame välja konkursi Eesti Muistse Vabadusvõitluse 800. aastapäeva tähistava logo ideekavandi leidmiseks ja kutsume kõiki missioonitundega isikuid selles osalema. Logo on kavandatud ühendama kõiki vabadusvõitluse 800. aastapäevaga seoses loodavaid materjale ja kirjutisi, reklaamima aastapäevaga seotud üritusi ning lõimima kõiki ühise visuaalse mõttelõngaga.

Laiemal, sümboolsemal tasandil olgu logo tähiseks kogu vabaduse ja sõltumatuse aatele tervikuna. Logo kunstiline lahendus peab toetama seda eesmärki ning avama Eesti rahva vabaduse ja sõltumatuse aadet võimalikult üldistatult, olles arusaadav ja vastuvõetav kõigile sõltumata east või ühiskondlikust taustast.

Ideekonkursile esitatava logo kavand peab olema:

 • kasutatav nii värviliselt kui must-valgelt

 • kasutatav erinevatel materjalidel

 • esitatud digitaalselt üldkasutatavas failiformaadis

 • soovi korral varustatud selgitava tekstiga

 • soovitatavalt varustatud oma kontaktandmetega.


 • Kuigi rist ei ole logos keelatud sümboliks, vaadeldakse ajaloolisi sündmusi siiski muistsete esiisade positsioonilt, kes seondasid risti maaletoojad tule ja mõõgaga ning lubasid võidelda ristiusuga, kuni meie maal on elus kasvõi üks põlvepikkune poisikene.

  Logo ideekavand ja selle juurde kuuluvad materjalid tuleb esitada hiljemalt 28. märtsiks 2008 e-posti aadressile eesti800@hot.ee

  Logo kavandite üle otsustab juubelikomisjoni ajutise sidetoimkonna poolt moodustatud žürii, millesse on kaasatud noorema põlvkonna esindajad. Kõik konkursile esitatud ideede kasutamise, töötlemise ja modifitseerimise õigused kuuluvad konkursi väljakuulutajale.

  Parimaid töid rahaliste auhindadega ei premeerita ─ auhinnaks on tänusõnad ning au ja kuulsus ;-)

  Eesti Muistse Vabadussõja juubelikomisjoni ajutine sidetoimkond.


  Allikas: http://www.hot.ee/eesti800/

  Kommentaare ei ole:

  Postita kommentaar